Mi a különbség a parfüm, a toalettvíz és a kölnivíz között?
Az illatszereket a bennük lévő illóolajak mennyisége ill. töménysége szerint osztályozzák. Minél magasabb az olajtartalom az adott llatszerben, annál erősebb, annál hosszabb ideig tart, és ettől függően, árban is magasabb. A parfüm rendelkezik a legmagasabb illóolaj koncentrációval, melynek aránya 15-30%. Előnye, hogy nagyon kevés mennyiség is elég a használatakor, és akár 6 órán át is érezhető. Az Eau de parfum vagy parfümös víz, a parfümhöz képest ugyan kevesebb, de még mindig viszonylag magas 8-15%-os az illatanyag tartalma. Különösen estére, alkalmakra ajánlható. Tartóssága 3-5 óra.
Rendkívül közkedvelt az Eau de toilette vagyis toalettvíz, amely 4-8% illatanyagot tartalmazó parfüm, mely főleg mindennapos használatra, illetve nyárra ideális. Tartóssága 2-4 óra. AZ Eau de cologne - magyarul kölni víz: 3-5% illatanyagot tartalmazó, rendkívül könnyű, többnyire frissítő hatású parfüm. Tartóssága kb. 2 óra.
Parfüm
A parfümillat finom illatok bonyolult keveréke.
A parfümillat egyélő, vibráló és eleven dolog. Nem túlzás azt állítani, hogy saját életét éli, hiszen folyamatosan változik a bőrön.
A parfümről alkotott első benyomás sohasem lehet pontos, mert az illat tervezője úgy alkotta meg az illatot, hogy az három fázisban fejtse ki teljes hatását. A nemes parfümillat számos különféle illat (más néven "jegy") rafinált és a végletekig kiegyensúlyozott keveréke.
A parfümillat mindig három fázisból áll: a "fejjegyből", a "szívjegyből" és az "alapjegyből".
Amikor először használ egy parfümöt, azt az illatot érzi, amit a parfümök készítői úgy hívnak: "fejjegy". A "fejjegyet" általában friss és könnyed illatok uralják, ez alkotja a parfümről szerzett első benyomásunkat. A fejjegy tűnik el a leghamarabb, 15 perc elteltével általában már nem is érezhető.
A következő fázis a "szívjegy". Ahogy a nevéből is kitűnik, ez a parfüm szíve. Ebben a fázisban kibontakozik és harmóniába kerül a parfüm a bőrrel. A parfüm szívjegye általában 2-4 órán át érezhető.
A parfüm utolsó fázisa a megnyugvás, más néven "alapjegy", amelynek során csak a legerősebb illatok maradnak meg a bőrön, és gyakorolnak hosszan tartó benyomást a külvilágra. Az alapjegy általában 4-6 óra elteltével alakul ki, és fokozatosan tűnik el.
Hogyan válasszunk Parfümöt?
Dezodor
Bőrünk a környezet mikrobiológiai hatásaival szemben az egész testfelszínt borító savköpeny kialakításával védekezik. A hónaljak bőre speciális tulajdonságokkal rendelkezik: a verejtékmirigyek nagy száma és fokozott működése miatt a bőr pH értéke itt 6,5, tehát magasabb, mint a test többi részén lévő 5,5-ös érték, így a hónaljakban a védő savköpeny működése csökkentett. Ezek a körülmények kiválóak azon baktériumok számára, amelyek a terület zártsága miatt nehezen elpárolgó kellemtelen szagú anyagokat termelnek a faggyú és a verejték lebontása közben. Ezért szeretünk dezodort használni. A dezodoroknak két fő típusa van: az első típusba azok tartoznak, amelyek a testszagot kívánják visszaszorítani. Ezt a kellemetlen testszagot okozó vegyületeket előállító baktériumok szaporodásának akadályozásával vagy a kellemetlen szag erősebb illattal való elfedésével érik el. A dezodorok másik csoportját az izzadásgátlók alkotják. Az izzadásgátlók a pórusok összehúzásával, elzárásával csökkentik a verejtékezést. Ezekben a szerekben gyakran alumínium-származékokat használnak a faggyúmirigyek működését gátolandó. A kozmetikai cikkek között mind a nőknél, mind a férfiaknál a hatodik legfontosabb termék a dezodor.
A dezodorok lehetnek: folyadék, aeroszol, spray, krém, golyós, zselé és stift formájúak, mindegyikbe oldószereket, hajtógázokat, gélképzőket, kemény viaszokat, kőolaj származékokat és még szagtalanítókat, izzadásgátlókat, tartósítókat, szintetikus illatanyagokat dolgoznak bele.
Érdekességek a dezodorról
|