Mi a klnbsg a parfm, a toalettvz s a klnivz kztt?
Az illatszereket a bennk lv illolajak mennyisge ill. tmnysge szerint osztlyozzk. Minl magasabb az olajtartalom az adott llatszerben, annl ersebb, annl hosszabb ideig tart, s ettl fggen, rban is magasabb. A parfm rendelkezik a legmagasabb illolaj koncentrcival, melynek arnya 15-30%. Elnye, hogy nagyon kevs mennyisg is elg a hasznlatakor, s akr 6 rn t is rezhet. Az Eau de parfum vagy parfms vz, a parfmhz kpest ugyan kevesebb, de mg mindig viszonylag magas 8-15%-os az illatanyag tartalma. Klnsen estre, alkalmakra ajnlhat. Tartssga 3-5 ra.
Rendkvl kzkedvelt az Eau de toilette vagyis toalettvz, amely 4-8% illatanyagot tartalmaz parfm, mely fleg mindennapos hasznlatra, illetve nyrra idelis. Tartssga 2-4 ra. AZ Eau de cologne - magyarul klni vz: 3-5% illatanyagot tartalmaz, rendkvl knny, tbbnyire frisst hats parfm. Tartssga kb. 2 ra.


Parfm
A parfmillat finom illatok bonyolult keverke.
A parfmillat egyl, vibrl s eleven dolog. Nem tlzs azt lltani, hogy sajt lett li, hiszen folyamatosan vltozik a brn.
A parfmrl alkotott els benyoms sohasem lehet pontos, mert az illat tervezje gy alkotta meg az illatot, hogy az hrom fzisban fejtse ki teljes hatst. A nemes parfmillat szmos klnfle illat (ms nven "jegy") rafinlt s a vgletekig kiegyenslyozott keverke.
A parfmillat mindig hrom fzisbl ll: a "fejjegybl", a "szvjegybl" s az "alapjegybl".
Amikor elszr hasznl egy parfmt, azt az illatot rzi, amit a parfmk kszti gy hvnak: "fejjegy". A "fejjegyet" ltalban friss s knnyed illatok uraljk, ez alkotja a parfmrl szerzett els benyomsunkat. A fejjegy tnik el a leghamarabb, 15 perc elteltvel ltalban mr nem is rezhet.
A kvetkez fzis a "szvjegy". Ahogy a nevbl is kitnik, ez a parfm szve. Ebben a fzisban kibontakozik s harmniba kerl a parfm a brrel. A parfm szvjegye ltalban 2-4 rn t rezhet.
A parfm utols fzisa a megnyugvs, ms nven "alapjegy", amelynek sorn csak a legersebb illatok maradnak meg a brn, s gyakorolnak hosszan tart benyomst a klvilgra. Az alapjegy ltalban 4-6 ra elteltvel alakul ki, s fokozatosan tnik el.
Hogyan vlasszunk Parfmt?

Dezodor
Brnk a krnyezet mikrobiolgiai hatsaival szemben az egsz testfelsznt bort savkpeny kialaktsval vdekezik. A hnaljak bre specilis tulajdonsgokkal rendelkezik: a verejtkmirigyek nagy szma s fokozott mkdse miatt a br pH rtke itt 6,5, teht magasabb, mint a test tbbi rszn lv 5,5-s rtk, gy a hnaljakban a vd savkpeny mkdse cskkentett. Ezek a krlmnyek kivlak azon baktriumok szmra, amelyek a terlet zrtsga miatt nehezen elprolg kellemtelen szag anyagokat termelnek a faggy s a verejtk lebontsa kzben. Ezrt szeretnk dezodort hasznlni. A dezodoroknak kt f tpusa van: az els tpusba azok tartoznak, amelyek a testszagot kvnjk visszaszortani. Ezt a kellemetlen testszagot okoz vegyleteket elllt baktriumok szaporodsnak akadlyozsval vagy a kellemetlen szag ersebb illattal val elfedsvel rik el. A dezodorok msik csoportjt az izzadsgtlk alkotjk. Az izzadsgtlk a prusok sszehzsval, elzrsval cskkentik a verejtkezst. Ezekben a szerekben gyakran alumnium-szrmazkokat hasznlnak a faggymirigyek mkdst gtoland. A kozmetikai cikkek kztt mind a nknl, mind a frfiaknl a hatodik legfontosabb termk a dezodor.
A dezodorok lehetnek: folyadk, aeroszol, spray, krm, golys, zsel s stift formjak, mindegyikbe oldszereket, hajtgzokat, glkpzket, kemny viaszokat, kolaj szrmazkokat s mg szagtalantkat, izzadsgtlkat, tartstkat, szintetikus illatanyagokat dolgoznak bele.
rdekessgek a dezodorrl
|