Eurpa
Nagy falat, nmagban is bsges srkny-legendriummal br fldrajzi hely. Emiatt tovbbi felosztsa szksges, rszint fldrajzilag, rszint ksbb lthat mdon a srknyok alakvltozatait illeten. Gazdagsgunk leginkbb az rott trtneteknek ksznheten van.
Helln srknyok
A grg mitolgia lnyei nagyrszt a krnyez, elrhet kzelsgben lv npektl tvett lnyek, illetve ezek tovbbfejlesztett vltozatai. A Heszperidk kertjnek aranyalmit rz srknya, Ladon, szzfej szrny volt, legyzje Hraklsz. brzoljk az aranyalma-fra tekeredve (Lsd: Ningishzida, a sumr srknykgy, vagy a paradicsomi tuds fjn lakoz kgy). Legyzetse utn j grg szoksknt az gre helyeztetett, a mai Srkny csillagkpnk nvadja.
A Hidra, kilenctfej (5-100 kztti a fejek szma a forrsokban, a legtbb 9-et emlt), mrgez lehelet, llatokat s embereket felfal srkny, szintn Hraklsz a hs, akinek sikerlt legyznie (s szintn csillagkpp lett eztn)
Hidra puszta lefejezse nem volt clravezet, mivel egy levgott fej helyn kett j ntt (Lsd: Zahhak arab vltozata fentebb), az elpuszttshoz a friss sebeket meg kellett getni.
A Korinthoszbl menekl Mdea repl szekert szrnyas srknyok hztk. Trja falainak megptsben Poszeidn segtette a trjaiakat, azonban a kirly nem tartotta a szavt, s nem fizette meg a segtsget, ezrt Poszeidn a rettenetes, cetszer tengeri szrnyet, Ketoszt kldte, amely betegsggel puszttotta s sarcolta Trjt - szzeket kellett ldozni neki.
A kirly lenyt a srknytl Hraklsz mentette meg, legyzve a szrnyet (amely aztn a Cet nev csillagkpp lett). Ugyanez a trtnet Andromda ldozatul adsa az etip Ketosz szmra, itt a megment Perzeusz.
A Ketosz - br is cet nven ismert - a szrazfldre jrt ki barmokat s embereket elrabolni. Kholkisz emberev srknya az aranygyapjt ad brnyt rizte, Iasznnak sikerlt legyznie t, gy szerezhette meg az aranygyapjt is. (Iasznt Mdea olyan tanccsal ltta el, hogy a vele utaz Orfeusz zenjvel altassa el a srknyt, hogy ellophassa az aranygyapjt. - lsd mg indiai tpus srknylegyzs varzsnekkel.)
Zeusznak nzeteltrse tmadt Typhnnal, a szz srknyfejjel, szrnyakkal br szrnnyel, akinek szeme tzet, szja olvadt kveket szr. Miutn Typhn legyzetett, Zeusz az Etna mlyre zrta - az olvadt kvek s a szikrk szrsa ezt kveten is szoksa maradt a szrnynek.
Sz esik mg fldbe vetett srknyfogakbl kikel rettenthetetlen harcosokrl Thba alaptsnak Kadmosz ltal meglt trtnetben - ez a motvum is visszakszn majd ksbb. A trtnet Szophoklsz Antigonjban is elkerl:
"Iszmnosz hs habjai mellett,
S hol a srknyfogvetemny kintt."
(ford.: Trencsnyi-Waldapfel Imre)
Szlv srknyok
Zmej, illetve e nv vltozatai a szlv nyelveken srknyt jelentenek. Zmej Gorinyics orosz hromfej srkny, visszanvs fejjel. Teste kgy, nagy szrnyai vannak, lba oroszlnlb. Tugarin Zmejevics a sztyeppk srknya, fegyvere a tz, fstt, tzet, szikrkat hny, kpes replni, de szrnyai paprbl vannak, s ess idben hasznavehetetlenek, radsnak Tugarin gy sziszeg, mint a kgyk. A kijevi rusz idejn a pognysg s annak veszlyes volta e srkny kpben testeslt meg.
A dlszlv srknyok 3-5-7-9 fejek, szrnyas, kgynyak, oroszlnlb lnyek, akik hzillatokat felfalva krostjk az embereket, s ennek okn ellensgek. Boszniban tvettk a perzsa (ottomn kzvettssel idekerlt) Azdaja, Azdaha (Azi Dahaka) nev srknyt. A bolgr s dlszlv srknyok kzt gyakori a nstny - hm testvrpr, ahol a nstny srkny gylli s puszttja az embereket, a hm pedig szereti s vdelmezi, gy a srknyok lland harcban llnak egymssal.
Albniban egy Bolla nev srkny l, aki kicsike szrnyakkal, ngy apr lbbal br kgyknt egy barlangban lakik, s csak minden vben egyszer (Szent Gyrgy napjn) merszkedik el. Amikor meglt egy embert, felfalja azt, majd egy vig jbl csak alszik. Tizenkt venknt megvltozik, neve ekkor Kulshedra lesz, szrnya megn, maga kilenc nyelvet, szarvakat s tskket nveszt, s kpess vlik a tzokdsra.Ekkor vzhinyt okoz, s csak emberldozatokkal lehet kiengesztelni. (Albniban nem ritka a szrazsg s a vzhiny.) Kulshedra-t brzoltk mg szrs test, termetes ids asszony kpben is.
A lengyelek igen hres srknya, Szmok a krakki Wawel alatti barlangban lt, s mg a vros alaptsa eltt puszttotta a krnyk javait. Egy szegny vargnak sikerlt tljrnia az eszn: egy knnel kitmtt brnybrrel kicsalogatta a barlangbl, a srkny felfalta a brnyt, majd irgalmatlanul megszomjazott a sok knre, s csillapthatatlan szomjjal inni kezdte a Visztula vizt. A rengeteg vztl aztn egyszeren kidurrant. 1970 ta szobor rzi a srkny emlkt, amelynek szjbl valdi lng rad egy emelt djas SMS elkldse utn… A krakki filmfesztivl dja is srkny.
Szeretnm a romn srknymesket is ide sorolni. A romnok ugyan nem szlvok, de a srknyuk alaktana egyrtelmen szlv, egyik neve - zmeu - szintn szlvbl tvett, a msik nv balaur.
A romn srknytrtnetekben elkel helyen van az aranyalmt rz srkny, akit a legkisebb kirlyfi gyz le, ez a mese Perzsitl Grgorszgon, Bulgrin t haznkig vonul, gy most nem trek ki r. Ahogy nem trek ki Vlad Dracul-ra sem, mivel hiba volt romn, srknyossgt magyar sszefggsben kapta. Ezeket a cikk harmadik, magyar vonatkozs srknyokat trgyal rszben rom majd le. Ami egyedi a romn srknymtoszokban: a szl a srknyok fjtatsa, lihegse, a felhk srknyok izzadsgbl keletkeznek, a mennydrgs hangjrl pedig azt tartjk, hogy a srknyok gy keresik az rdgt, hogy elpuszttsk azt, a villmok fnye pedig a srknyok harcnak helysznt jelzi.
Dl-eurpai srknyok
Traianus idejben a rmai seregben volt dciai, srknyos zszl alatt vonul egysg, a cohors dracorum. A jelkpk egy lndzsanylre (zszlrdra) erstett hegyes fog, ezst/arany srknyfej volt, a srkny testt pedig a lobog, sznes selyemszvet adta, amely szlzskknt felfvdott, amikor hordoztk. A rmai regk a grg (s perzsa) srknyokat vettk t, gy ezeket kln, jra emlteni nem rdemes. Ovidius lersa szerint a grg regehs Kadmosz srknya hatalmas termet, arany pikkelyes test volt, szemeibl, ha kinyitotta, lngok csaptak ki, brt mreg itatta t, hrom sorban nttek a foagi s hrom nyelve volt.
A mai Spanyolorszg terletn a kataln srknykultusz jelents, az itteni srkny kgyszer testtel, kt (ritkn ngy) lbbal, olykor szrnyakkal s valamilyen ers llattl (bika, farkas, oroszln) klcsnztt fejjel br. E srknytl megklnbztettk a vbria nev srknyt, amely nstny, karmos saslbakkal s sascsrrel, kgytesttel brzolt (vbria a vipera szbl ered), lehelettl elrothadt minden, lngja kpes volt mindent elgetni. A vbria nstny voltt jelents emlkkel (2-8) jelkpeztk.
Katalniban a mai napig rszese a dszes felvonulsoknak, ahol a knaihoz hasonl mdon hordozza tbb ember a fejk fl emelt dskebl srknyt. Aragniban a hegyek kzt lt egy srkny, amelynek a tekintete bjervel brt, gy legyzhetetlen volt, mgnem egy vitz tkrs pajzsot ragadva a hipnotizl tekintet srknynak meg nem mutatta sajt tkrkpt. (A trtnet a grg Medusa trtnetnek egy vltozata.).
Asztria s Kantbria srknya a Culebre egy szrnyas kgytest srkny, barlangban l, ahonnan csak akkor mozdul ki, ha marhkat vagy embereket rabol tpllkul. Kincseket riz s szzeket, elvarzsolt kirlykisasszonyokat (tndreket) tart fogva a barlangjban. Ahogy regszik, pikkelyei teljesen thatolhatatlann kemnyednek, meglni csak gy lehetsges, ha izz kvet, vagy tkkel teli kenyeret adnak neki enni. A legenda szerint kpetbl minden betegsget gygyt erej kavicsok kpzdnek. Egy msik Cuelebre mese szerint volt egy bszke, hi leny, aki a forrsvz tkrben fslgette naphosszat a hajt, hiba figyelmeztette az anyja meg a nagyanyja, hogy a vzbe hull hajszla feldhtheti a forrsban lakoz tndrt, dajkamesnek titullta a figyelmeztetst s fslkdtt tovbb. A lny haja persze belehullott a vzbe, jtt a dhs tndr, s elvarzsolta t, gy lett a sznesen fnyl pikkelyes, szrnyas Cuelebre, aki csak akkor vltozhat vissza lnny, ha valaki srknyknt is beleszeret.
Franciaorszgban, Gascoigne-ban lt egyszer egy Jilocasin nev srkny, aki klt s trubadr volt, s kpes volt emberi alakot lteni. Egyszre megmentett a banditktl egy asszonyt, akivel aztn veken t lt a barlangjban, mgnem az asszony a srkny gyermeknek szlsekor meghalt. A srkny felnevelte a fit, akibl hs lovag lett.
A dl-francia Provance egy vrosa melletti folyban lt egy srkny, aki kpes volt lthatatlann vlni, s gy a vros vsrterrl magnak csecsemket rabolt, amelyeket aztn felfalt. Egyszer aztn elrabolt egy szoptats asszonyt, aki ruht mosott a folyban. Az asszonynak a srkny vzalatti kristlypalotjban kellett lnie, mivel a srkny sajt gyermeknek szoptats dajka kellett. Amikor a kissrkny 7 ves lett, smr nem kellett neki a tej, az asszony visszamehetett a vrosba.
Franciaorszg szerepe a srknykultuszban mg egy rdekessggel kiegszthet: a La Baume barlang kb. 22000 ves sziklafestmnyei kzt leltek egy kb. 3 mter hossz, kgyszer lnyt, amelynek hatalmas fog srknyszer feje s kt mells vgtagja van. Az alkots srkny volta azonban vitatott.
Germn srknyok
Ha srknyt emlegetnk, elsre a germnok, szaki germn trzsek ltal elkpzelt srkny jut esznkbe - k a klasszikus eurpai srknyok. Egyes felttelezs szerint maga a srkny (draco) sz is si germn (skandinv) eredet: draugr. A draugr olyan szellemet jelentett eredetileg, amely az uralkodk, vezetk, harcosok srjait rzi, s e holtak lelkeit is magban hordozza. E srok sokszor rejtettek kincseket, gy a srkny, amelyet ismernk, kincseket fltkenyen rz lnny lett, barlangban lakik (az uralkodi halomsrok bell sokszor egy barlangszer terembl lltak, amelyre ptettk aztn a halmot). Ms elkpzels szerint grg eredet sz, rszint kgy jelentssel, rszint les lts jelentssel, illetve szanszkrit eredet darc szbl ered, amely szintn ltst jelent.
Meglep lehet a hasonlsg az indiai, perzsa, trk srknyokkal, m kevss meglep, ha tudjuk, hogy a germn trzsek genetikai eredete szak-India, dli-Url s a Kaukzus kzrefogta vidkrl val. Felttelezhetjk, hogy a srknymtosz sokkal sibb, mint lert, illetve mvszetbe bekerlt vltozatai, gy a germn srknyok gykere lehet akr bels-zsiai eredet.
A germn mitolgia kzismert srknyai:
Nðhggr, a srknykgy, aki az Vilgfa, Yggdrasil gykert rgja. A vilgvge idejn kerl csak el a fld all a pusztuls biztos jeleknt. (Prza Edda 1. fejezet 66. vers:
Eljn a stt
srkny, kzelt
a csillm kgy,
holdstt cscsokrl,
szrnyn hordja
mezkn thaladvn
a holtakat Ndhgg -
s most elmerl.
(Tandori Dezs fordtsa)
http://mek.oszk.hu/00300/00377/html/
Jrmungandr a Vilgkgy, aki a fldet krllel cenban l, s olyan hatalmas, hogy csak gy fr el, hogy a sajt farkba harap. Thr isten, egy ris, Hymir trsasgban halszni indult az cenra, hogy kifogja Jrmungandr-t. Hymir nagyon flt, prblta visszatartani Thrt, de az hajthatatlan volt. Egy risi horoggal, amelyre marhafejet rakott csalinak, sikerlt megakasztania Jrmungandr-t, majd hzta kifel a vzbl, de amikor annak feje kiemelkedett, az ris gy megrmlt, hogy elvgta a horgot tart zsinrt, mieltt Thr kalapcsa lesjtott volna. A vilgvge (Ragnark) idejn a Thr s Jrmungandr jra megvvnak, csatjukban mindketten elpusztulnak - a vilgkgy Thr csapstl, mg Thr a kgy mrgtl. Jrmungandr megfelel az egyiptomi eredet grg Ouroboros kgy-srkny (hol sima kgy, hogy szrnyas-karmos srknykgy) szimblumnak, amely a sajt farkba harapva a vilg tklyt, egysgessgt, a termszet krforgst szimbolizlja.
Egy svd kirlyn sokvi gyermektelensg utn egy varzsltl kapott kt kilencrteg vrshagymt, amelyekbl minden hnapban egy-egy rteget kellett volna megennie, s ikerfiakat szlhetett volna. A kirlyn azonban az els hagymnak nekifogva trelmetlensgben hjastl beleharapott, majd kikpte a falatot, mert hjastl rettent ze volt. A msodik hagymt mr a varzsl utastsnak megfelelen ette meg. Elrkezett a szls, az els vilgra hozott gyermek azonban nem ember, hanem srkny volt, s felsrs helyett iszonytat vltst hallatott. A kirlyn megltva smaragdzld pikkelyes gyermekt felkapta azt, s kihajtotta a palota ablakn. A msodikknt megszlet gyermek egszsges fi volt.
A srkny is s a fi is felnttek, s egyszer, amikor a fi, asszonykeressre indult s az erdn lovagolt t, tallkozott ikertestvrvel, aki tudatta vele, hogy csak akkor tallhat magnak felesget, ha elbb , a srkny tall olyan lnyt, aki szeretni fogja. Ettl kezdve a srknyhoz naponta vittek szebbnl szebb szzeket, de a srkny egyiknek se tetszett. Vgl egy lny, aki ugyanattl a varzsltl kapott tancsot, mint a srkny anyja, a kirlyn, megtrte a varzst. Az volt a felttele, hogy leveti minden ruhjt a srkny eltt, ha a srkny is levedli rtegenknt a brt. Kilenc smaragdzld brrteg levedlse utn a srkny helyett egy rendkvli klsej ifj llt a lny eltt, akivel aztn boldogan ltek.
Fafnir srkny eredetileg a trpekirly, Hreidmar fia volt (a trpe nem kis termet ember, hanem fld alatt l, kincseket halmoz, nagy erej blcs lnyt jelentett, a germnoknl a bnyszathoz s fmmegmunklshoz kapcsold mitikus lnyek k. A trpe mai jelentse taln a bnyajratokban guggolva, meghajlottan kzleked, kicsinek, torznak ltsz emberekre utal.). Fafnir irigysgben meglte apjt, hogy megszerezze annak kincseit, amelyet gy tudott leghatkonyabban rizni, ha srknny vlik. Sigurd (Sigfried) lte aztn meg a srknyt - ahogy azt Wagner Rajna kincse operjbl is ismerhetjk. Ez a trtnet az 5. szzadban egy olyan vltozatban is megjelenik, ahol a hunok s Attila is belekeveredik a sztoriba, s a Sigurd ltal a srkny rizte kincsek kzt fellelt varzserej kard nmi ni kzremkdssel Attila kezbe kerl…
Beowulf, a hs, akinek a legendjbl nemrgiben film is kszlt, szintn srknyl hs volt. Br angol trtnetbl ismert, az "eredetije" valsznleg a skandinv Bdvar Bjarki trtnete volt, de ez a hs nem srknyt, hanem medvt lt. (Ezrt taln elgondolkodtat, hogy az si medvetrtnetek nem vlhattak-e srknytrtnetekk az eurpai npeknl a kls kulturlis hatsokra? Vagy lehet-e, hogy egyes npek hatlamas srknyai eredetileg a jgkorban lt nagytest llatok voltak, amelyek legyzse let-hall krdse volt? Taln sosem fog kiderlni.) Beowulf srknya is kincset riz, tzet okd, repl, ahogy egy "tisztessges mesebeli" srknynak illik.
A nmet mesk, mondk mg egy srknytpust ismernek: a lindwurm vagy rgiesen lintwurm nevt. Ez a farkasfej, madrlb (ktlb), vagy lbak nlkli, kgytest-fark llat is denevrszrnyakat viselt. Az nmet lint sz kgyt jelent.
Az alpesi tjakon ismert Tatzelwurm pedig macska(oroszln)-fej, kgytest, kt oroszlnlbbal s denevrszrnyakkal kes lny. Tatze - karmos mells lb, mancs; wurm - freg szavakbl alakult ki. rdekessg, hogy ltezik kllemben hasonlt nhny olyan sgykfaj, amelynek tagjai csak mells lbakkal brnak, s hossz kgytestk van; az egyetlen problma, hogy csak Kzp-Amerikban honosak.
Ezek a mitolgiai srknyok aztn az eurpai npmese-, mesevilgban lnek tovbb, kiegszlve, keveredve a Szent Gyrgy legenda hs srknyl lovagjval, no meg a grgbl (perzsbl) tvett trtnetekkel. Amita a gonosz tulajdonsgokat hordoz srkny megjelent a trtnetekben, azta csakis specilis kpessg, vagy varzservel megldott szemly volt alkalmas a legyzsre.
Nagy Britannia srknyai
Wales vrs srknya cmerllat, illetve a walesi np szimbluma. Jelentsge az angolszszok fehr srknyval lefolytatott kzdelmbl fakad.
A szsz hdtk fehr (aranysgra) s az slakos brit npek vrs srknya a kt np harca a szigetorszgrt, illetve a pognyok harca a hdt keresztnyekkel. Az Arthur legendakrben is felbukkan srkny a brit npek keresztnysg eltti mondavilgnak srknya. Arthur apja Uther Pendragon - vagyis a Srknyok vezre. A walesi vrs srkny teht teljesen klnbzik a Jelensek knyvnek vrs srknytl.
Mg az angol s a brit lobogn lv srknyok az n. nyugati srkny tpust kpviselik (ngy lb, oroszlnszer testalkat, kgyfarok, madr- vagy oroszlnlb, hllfej, szrnyak), a wyvern-nek madrlba, madrteste, kgyfarka, denevrszrnya, hllfeje vagy madrfeje van.
Mindkt tpus gyakori s kedvelt cmerllat, elssorban Anglia terletn. (cmerllatknt egyb srknyok: a madrszer gyk: baziliszkusz; kakastest hll: kokatrisz; szrnyas vzi kgy: amfiter, valamint a szigoran szrny nlkli, pikkelyes oroszlntest-madrlb lnyek, a drake-ek is megtallhatk. Magyarban mindegyiket srknynak lehet hvni, gy nyelvnkben csak az idegen szavak hasznlatval megklnbztethetk.)
Egy mese szerint egy kislny az erdben stlva egyszer tallt egy bbi-wyvern-t, aki akkora volt, mint egy uborka, ragyog zld pikkelyei elbvltk a lnyt, aki hazavitte, de a szlei megtiltottk neki, hogy hzikedvencknt tartsa t, gy elvitte egy faluja kzeli rejtekhelyre, ahol brmikor megltogathatta, etethette. Naponta kijrt hozz, tejet vitt neki, a srkny meg szpen ntt. Hamarosan hatalmass lett, s mr nem volt neki elg a tl tej, amivel etette a lny. gy ht sorra tnedeztek el a falu hzillatai, majd az emberek is. Egyedl a lnyt nem bntotta, mivel a srkny tiszta szv s h ahhoz, akit egyszer megkedvelt, akiben megbzhatott. Amikor a falu legersebb frfija elhatrozta, hogy megkeresi s megli a srknyt, tdfte annak torkt, mikor az tzet lehelt r, a kislny elkezdte kvekkel doblni a frfit, m az addigra meglte a srknyt s ellovagolt a faluba a hrrel. A lny pedig zokogva lelte t a szeretett halott llata nyakt a srknyvrtl tocsog fben.
rorszgban virgz kelta kgykultusz elzte meg a keresztnysget, amelynek Patrik rkezse vetett vget. A szimblum, hogy Patrik kiirtotta rorszg kgyit, arra utal, hogy legyzte a pogny hitet a keresztnysg. A legenda szerint Patrik megjelensekor mg srknyok is ltek a zld szigeten, akiket a ksbbi szent brtnbe vetett. A leghresebb r srkny Ollipeist, aki inkbb elmeneklt a szigetrl, mintsem bebrtnzzk. Ollipeist meneklsekor egy mly barzdd vjt az r fldbe, ez a mai Shannon-vlgy. Sajnos a srkny kllemrl nincs lers, de valsznleg a keltk tbbi srknyhoz hasonlan kgytest, kgyfark, denevrszrny lny lehetett. Ornamentikban, s a ma divatos kelta kszerekben is kedvelt motvum a srkny.
Az angolszsz krnikk (Anglo-Saxon Chronicles) rtkes adatbzis mindenfle jelensgek kutati szmra, stksk, szupernva, hatalmas viharok, sarki fnyek, stb. szerepelnek a szerzetesek ksztette lersokban. 793-as esztend kapcsn kerlt bejegyzsre: Northumbria felett hatalmas villmls volt s tzes srknyok repltek el ( "fyrene dracan on tham lyfte fleogende"). Tbb korai angol lers a tornd, vztlcsr kapcsn emlt srknyokat, ezek a pusztt forgszelek lehettek taln e krnikabejegyzs alapjai is.
Ausztrlia
Az ausztrl bennszlttek szmos kgy-, krokdil- s gykistent ismernek, a leghresebb a Szivrvnykgy, akinek sok neve van, br a mtosz egysges. A Szivrvnykgy hol teljesen normlis kgy, hogy kis halszer.
A Szivrvnykgy vilgteremt ervel hozta ltre az llnyeket, a termszetet. Vizekben, forrsokban lt, felelt a csapadkrt, a folyvizekrt. A motvuma megfelel a vilgszerte meglv srknymotvumnak, mg ha klleme nem is igazn srknyos. Hogy hvhatjuk-e srknynak, krdses, mindenesetre illik ebbe a kategriba. Mint tudjuk, az egysges emberisgbl a mai ausztrl slakosok szakadtak ki elsknt, s miutn legalbb 40.000 (de inkbb 60.000) ve a tbbi kultrtl elzrtan lnek a dli kontinensen, taln k riztk meg a kezdeti hitvilgunk alapjait leginkbb. A vilgszerte meglv teremt istenekbl ksbb sokhelytt lett pusztt isten, akr az adott pantheonban lezajlott rangsorvltozs, akr az adott np civilizcijnak talakulsa okn. A kezdetben j teremt erk valamely emberi (vagy trsisteni) behatsra vlnak puszttv, ahogy egy kgy sem eredenden gonosz, nem tmad az emberre, ha az ember nem tesz rla mondjuk azzal, hogy tl kzel merszkedik hozz, vagy sarokba szortja. Sok np srkny- vagy kgyistene sem gonosz addig, mg az emberek valamivel ki nem vvjk a haragjt.
A Szivrvnykgy szintn srkny-kategriba sorolhat ellenfele a bunyip, az ausztrlok "rdge", aki vzkzeli letmd, mocsrlak szrny, amelynek brzolsa kimraszer: nagytest, szrs, lszer fej, karmos-szhrtys, nha pikkelyes lbak, agyarszer fogak, nha szarvak. Felttelezsek szerint egy kb. 25 ezer ve kihalt nagytest (rinocrosz mret) nvnyev ersznyes emls (Diprotodon australis) ihlette e szrnyet, amellyel az slakosok bizony tallkoztak a mltban.
A Diprotodonnak meglehetsen nagy metszfogai voltak, amelyekkel valsznleg gykereket sott ki, illetve ers karma volt a mells lbn, hasonl clbl. Sok csontmaradvny ismert, gy elterjedt llat lehetett. Termszetesen ez a kihalt llat sem szta meg: nha ma is ltni vlik… A legendk szerint mindenkit elkapott, aki egymagban kzel merszkedett a vzhez, mocsrhoz, szmos varzsert tulajdontanak neki, kpes volt embert-llatot egyarnt becsapni.
Afrika srknyai
Nyugat-afrikai elterjeds a trtnet, miszerint a ghnai kirlyok srjt egy srknykgy rizte, , akinek minden vben egy szzet kellett ldozni, cserben vente (1-3 lakalommal) aranyes hullott a vrosra. Amikor egy fiatal hs, Amadou (msutt Mamadi) szerelmese kerlt sorra, a elhatrozta a frfi, hogy megli a srknyt, hogy megmentse a szerelmt. Amikor levgta a srkny fejt, az menten visszant. Htszer kellett levgnia, mire elpusztult a srkny. Ezt kveten a szerelmesek elmeneklhettek. Azonban a srt v srkny vdelme hjn az orszgra szrazsg s hnsg ksznttt, Ghana npe, aki tllte az hnsget, nomdd vlt. Egy msik vltozat szerint az orszgra csak ht ves szrazsg ksznttt, s a srkny levgott s lereppen fejnek fldet rse helyn aranyat lehet tallni. E trtnetben elmosdik az Andromeda-trtnet s az szaki, srra, kincsre felgyel srkny trtnete kzti hatr, valamint az zsiai, idjrst befolysol srknyok mtosza. A trtnet valsznleg behordozott elemekbl ll, s nem eredeti afrikai mese.
Dahomey legendja szerint Aido-Hwedo a szivrvnyszn srknykgy a vilg teremtsben segdkezett, mint a teremtt a htn hordoz lny, aki a fld s a mennybolt kzt kpes volt treplni, majd a teremtst kveten a tengerben lt s az ott hever vasat eszi. Ha elfogy a tengerbl a vas, akkor a sajt farkt fogja megenni, s ekkor a vilg a tengerbe omlik. E srknyt a karibi szigetekre hurcolt afrikaiak vallsa, a vudu is tvette.
Isa Bere guineai srkny, aki a hegyekben lt, s a Niger foly vizt itta, ezzel aszlyt okozott. Samba kirly 8 ven t csatzott vele, 800 lndzsadfst mrt r, mgnem egy szven tallta a srknyt, s a szvbl kifolyt a korbban megivott rengeteg vz, vget vetve a szrazsgnak. A legenda szerint Isa Bere csontjai a mai napig a Niger medrben hevernek.
Dassie Adder dl-afrikai srkny, aki kpes a tekintetvel lni, ers mrge van, kgyteste, szrnyai, srknyfeje van, s a flei krl tarajszer brlebeny ntt, a farka vrs-srga cskos.
Etipia hegyeiben l srkny villmgyors, aranyszn pikkelyek bortjk, bozontos szaklla van, valamint tzvrs taraja. Az etip partok mentn l srknyok kett vagy ngy szrnnyal, kt karmos lbbal, kgytesttel, elefntlsre kpes ervel brnak. Ha elfogy az lelem lakhelykn, csapatostl elreplnek Arbia fel. A fejkben kkvek vannak, amelyeket tetemeikbl kiszedve szerencsehoz amulettknt hasznlnak, de ha l srkny fejbl sikerl valakinek kivenni a kvet, az ismerni fog minden gygyt nvnyt eztn.
Kzp-Afrikbl, a Kong vidkrl ismert Mokele-Mbembe srkny, amely kllemben megegyezik a babilni Mushussuval, vzben l, kpes meglni egy elefntot (lsd mg: India), egyetlen, rinocroszhoz hasonl szarva, hllszer teste, kgyfarka s ngy lba van. Manapsg a loch ness-i szrnyhz hasonl legendk vezik, nha ltni vlik a dzsungel vizeiben…
A vilg legviccesebb nev srknya is afrikai, t Nyaminyami-nak hvjk, flig hal, flig kgy, s foly-, es- s rvzistenknt ismert a Zambzi krnykn.
Amerikai srknyok
Az amerikai slakossg monda- s mesevilgban is vannak srknyok, srknykgyk, klnbz srknyszer lnyek. Hogy ezek eredete mg szibribl jtt-e velk sokezer ve, vagy csak a helyi llatok kapcsn alakult-e ki, nem tudni. Egyes brzolsok ksrtetiesen hasonltanak a szibriai smnisztikus brzolsokra, gy nem zrhat ki a hozott eredet sem teljsen. Ne feledjk azonban, hogy fknt Amerika kzps sivatagos, szubtrpusi, illetve trpusi vidkein igen sokfle kgy s gyk l, amelyek kzt vannak igencsak veszlyesek is, gy rthet lenne az isteni mivoltuk, mrgk vagy erejk okn flelmetessgk, szimblumm vlsuk.
A legismertebbek a mexiki tollaskgyk, de nem merl ki ebben a tpusban Amerika srknyvilga.
szak-Amerika indin legendibl:
Gaasyendietha egy seneca indin hitvilgban lv srkny, folykban s tavakban l, kpes tzet okdni, s radsnak tzcsvn kzlekedni az gben. Valsznleg meteorok lttn, esetleg fldet r meteoritok okozta tzek kapcsn keletkezhetett mtosz.
Piasa szintn szaki elterjeds, a Mississippi vlgyben l illini (Illinois llam nvadi) indinok istene. A teste hllszer, btor, mint a puma, emberfeje van les s hegyes fogakkal, pikkelyes a teste, hossz a farka s a fejn szarvasagancsot visel, egyes brzolsok madrlbbal, saskarmokkal s tsks szrnyakkal mutatjk. A Mississippi melletti barlangban lt, embert evett, felreplt a folyvzbl s a kzelben lakkat tmadta meg. E cselekedetnek egy hs trzsf s hsz edzett harcosa vetett vget, kicsalogattk a barlangbl s mrgezett nyilakkal ltk meg. A fehr felfedezk szmos folymenti szikln s barlangban talltk meg a kre festett vagy vsett kpmst.
Apacs mesk kzt sz van egy csapat vzi srknyrl, akiket egy kvncsi prrifarkas megles, amint azok bereplnek a folyba, a prrifarkas utnuk ugrik, de a srknyok vezre kikergeti a partra, s vgl nem tudja meg, mirt szlltak azok a vzbe.
Szintn szak-amerikai monda, amelyben egy szarvas kgy szerepel, aki mly vzben l, egyik szarva kk, msik vrs, mindenkit felfal, s ha elfogjk, a teste elg - de a szve gygyszerknt hasznlhat. Ellensge a Mennydrgsmadr, akivel ha csatznak, igen heves zivatarok pattannak ki.
Kzp-Amerika indin civilizcii:
Chaakc (Chac)vzben l, pikkelyes test, hossz orr (madrcsr), krokodilfej, harcsabajusszal kes, kgytest lny, aki esisten volt. Ha est akartak az emberek, ldozniuk kellett Chac-nak. Chac a szraz vszak idejre regemberr vltozott, az ess vszak idejn pedig est hoz srknny.
Kinich Ahau maja napisten, akit gyakran gi srknyknt brzolnak. Kukulkn a kzismert Tollas Kgy (Quetzalcatl) kgy-madr-ember kimra, szintn belefr a srkny tpusba.
Sokfle srknyszer brzolssal tallkozhatunk a faragvnyokon, ilyen pl. a sokszor kt kgyfejjel, madrszrnyakkal brzolt Itzamn, aki gbolt-isten volt. Srknykgy-szer istenek voltak a legfontosabb istenek, a kukorica, az alvilg, az gbolt, az es, a vr, a fld, a ffier istenei.
Az inkk ktfej srknya Amaru volt - neve kecsua nyelven srknyt jelent. Tupac Amaru, az utols inka uralkod neve Srknyok Ura. Amaru sokszor szivrvny kpben jelenik meg, s felel az esrt, harmatrt, kdrt. Amaru forrsokban, fld alatt lakik, s ha esni kezd az es, egfik fejvel szivrvnyknt felkszik az gre, mg msik feje a fld all szvja fel a vizet. Az inka idkben Cuzco vrosban egy brtnt tartottak fenn, ahol a skvidkrl "importlt" bokat tartottak, s a foglyokat kzjk vetettk, aki 3 napot tllt, azt szabadon bocstottk, mivel az istenk megbocstott neki. Tbb regben szerepelnek, a vetlked, vagy harcban ll uralkodk sokszor amaru-kgykat kldenek egyms ellen harcolni. Amaru kpes volt talakulni jagurr vagy rkv. A figura mr az inkk eltti idben is ismert volt, moche kermikon is megtallni. A pre-inka civilizcikban a ktg kgynyelv a folyk, patakok szimbluma volt.
Brazliban egy Boitat (Mboi tat) nev srknyt ismertek. Tupi nyelven tzes kgyt jelent a neve. A legenda szerint ez a srkny barlangjba rejtzve tllte az znvizet, majd kibjt a barlangbl s a tetemeket felfalta, majd amikor elfogytak a tetemek, nekillt vadszni llatokra s emberekre is. Nappal szinte vak, de jjel kivl a ltsa. Gyakran bukkan fel mocsrban (ahogy pl. az anakonda is), jelenltt lidrcfnyek jelzik. Kpes replsre is, s ha az gen repl, fnyl, tzes nyomot hagy - mint a meteorok. Nha a villmlssal is t azonostottk.
Chilben kt srkny lakozik, Caicaivilu tengeristen s Tentenvilu fldisten, akik egyms ellensgei. A srknyokat nha a szoksos kgyformban brzoljk. Caicaivilu rk idk ta az cenban l szrnysges tengeri srkny, flszer nyaktarajjal, hatalmas szemekkel. Caicaivilu okozza a tengeri viharokat, a szkrakat, puszttva a fldet, de vezrli a tengerramlatokat is. A legenda szerint Chile fldje gy keletkezett, hogy a msik isten, Tentenvilu egy tengeri farkas kpben felbresztette a tengerfenken alv Caicaivilut, akivel iszony harcba keveredett, majd legyzte a srknyt, aki felismerve veresgt visszamerlt az cen fenekre, s ahogy lehuppant a fenkre, ettl emelkedett ki Chile.
Tentenvilu fldistenknt v szerepet kapott, br okozza a fldrengseket s a vulknokat is hozta ltre, feladata, hogy a fldn l embereket s minden llnyt megvjon a vizek haragjtl. Azrt hozza teht ltre a vulknokat, hogy si ellensge, a tengeri Caicaivilu fl magasod cscsokon menedket nyjtson az embereknek.
A teljes rst s a hozz tartoz kpeket itt tallod 
|