Emily Dickinson (1830. december 10. – 1886. mjus 15.) amerikai kltn.
Magbafordulan s a krnyezettl elzrkzottan lt. Az utols vizsglatok szerint 1789 verset rt, de ezek kzl csak nhny (kb. 7-10) jelent meg letben, azok is nvtelenl, vagy az tudta nlkl.
Emily Elizabeth Dickinson nven szletett Amherst (Massachusetts) vrosban, ahol letnek nagy rszt tlttte. desapja, Edward Dickinson (1803–1879), massachusettsi politikus, desanyja, Emily Norcross Dickinson (1804–1882) csendes asszony volt, aki folyamatosan betegeskedett.
Btyja, William Austin Dickinson (1829–1895) volt, aki 1856-ban felesgl vette Emily legkzelebbi bartnjt, Susan Gilbertet, s a szli hz tszomszdsgban telepedtek le. Hga, Lavinia Norcross Dickinson (1833–1899), akit a csaldban csak Vinnie-knt emlegettek, nvre halla utn sokat tett verseinek megjelentetsrt.
1840-ben Emily-t berattk a kzeli Amherst Academy-be, a korbbi fiiskolba, amit csak kt vvel azeltt nyitottk meg a lnyok szmra, hogy Emily bekerlt. Az iskolban angolt, klasszikus irodalmat, latint tanult, mindemellett olyan trgyakat is tantottak, mint valls, trtnelem, matematika, fldrajz.
17 ves korban beiratkozott a Mary Lyon Mount Holyoke Female Seminary-be, de egy v mlva a btyja, Austin hazahozta s ezutn nem trt tbbet vissza. Tbb elkpzels van, mirt hagyhatta ott az iskolt. Az egyik elkpzels szerint honvgya volt, a msik szerint nem akarta lett a hitnek s Jzusnak szentelni. Ezutn csak rvid ltogatsokra hagyta el otthont, hogy rokonokat ltogasson meg Bostonban, Cambridge-ben s Connecticutban.
Dickinson 1886. mjus 15-n halt meg vesegyullads kvetkeztben.

Adalkok az Emily Dickinson titokhoz
Emily Dickinson az amerikai romantika, ugyanakkor a vilgirodalom mig megfejthetetlen kltje. Ersen introvertlt szemlyisge kr legalbb annyi tallgats szvdik, mint versei kr. Ez a klncsg – Dickinson szinte teljes magnyban lte le az lett, elzrkzott a vilg dolgai ell, szinte senkivel sem kommuniklt, kultikus imdattal ltztt fehr szn ruhkba - az irodalom legtitokzatosabb klti kz emeli. Szabadverseit rtetlensg fogadja: Dickinson felbontja a hagyomnyos szintaxist, ksrletezik a versformkkal, tllp a hagyomnyos nyelvhasznlaton. Egszen jszer verseinek kzpontozsa: indokolatlanul hasznl nagybetket, kedvelt eljrsa a gondolatjelek s kettspontok hasznlata, nknyesen jtszik az interpunkcis jelekkel, ezltal kt-, illetve tbbrtelmv teszi kltemnyeit. Ez a fajta pluralits szvegeit tbbflekpp olvashatv s rtelmezhetv teszi. A legels Dickisnon ktetetek publiklsakor a szerkesztk belejavtottak az ltaluk helyesrsi hibnak vlt mondatszerkesztsbe, st, az is elfordult, hogy szavakat vltoztattak meg a versekben a rm, illetve a szkp teljessge rdekben. Viszont ezltal megfosztottk a Dickinson verseket individulis jellegktl, hiszen nyelvi korltok kz helyeztk mindazt, amit a kltn kiemelt a lra hatrai kzl. A Dickinson retorika a jv irodalmi ramlatai fel tendl, ezrt rthet, hogy a puritn amerikai trsadalom nem fogadta be kltszett.
Halla utn 1775 verse kerlt el, amibl lete sorn kizrlag 7 jelent meg nyomtatsban. Az Emily Dickinson hagyatk filolgiai rendszerezse pldtlanul nehz feladat el lltotta az irodalomtudsokat: Dickinson nem ltta el cmekkel a verseit, sokszor a keletkezs ideje sem kivehet, ezrt a kvetkez rendezsi elveket alkalmazzk a kutatk:
1. a versek keletkezsi ideje szerinti kronologikus rendezs
2. a versek kezdbeti alapjn trtn rendezs
3. tematika alapjn trtn rendezs:
let- Termszet- Szerelem- Id s rkkvalsg
A Dickinson recepci a 20. szzad msodik feltl kezd kibontakozni. Kltszett egyrszt az amerikai romantikn bell trgyaljk, msrszt a feminista kritika mint nrt vizsglja. Az ilyen jelleg vizsglatok Dickinson „ni hangjt” keresik a versekben, tovbb azokat a ni szerepeket, szimblumokat, magatartsformkat, amelyek elfordulnak mveiben. A gender alap kzelts is jrhat tnak bizonyul a versek elemzsekor, az ilyen jelleg elemzsek egy tipizlt ni kontextuson bell trtnnek. A Dickinson letm teljes magyar nyelv fordtsa illetve rtelmezse mg vrat magra, mivel kltszete elssorban az angolszsz irodalom kutati szmra ismert, magyarorszgi kanonizcijrl egyelre nem beszlhetnk. Dickinson fordti nincsenek knny helyzetben, nehz a verseiben hasznlt nyelvi kdnak megtallni magyar nyelv megfeleljt. Dickinson kltemnyei a kt- s tbbrtelmsg vagy a teljes rtelmezhetetlensg jegyben szlettek, st, a ktetkompozcis elveket sem vehetjk figyelembe az letm feltrsakor. Verseinek tbb magyar fordtsa szletett, viszont elfordulhat, hogy az olvas a kt vers sszehasonltsnl nem rzkeli, hogy mindkett ugyanazon versnek a fordtsa. Viszont, ennl a tnyeznl ne feledkezznk meg a fordts szabadsgrl, illetve arrl, hogy a fordts mindig a nyelvkzi kdok transzformcija, illetve az rtelmezs egy lehetsges vlfaja, a lnyege nem a tkrfordts, hanem a metamorfzis. Dickinson eddigi magyar fordti Krolyi Amy, Ttfalusi Istvn, Somly Gyrgy, Gergely gnes.
Dickinson versei szinte kivtel nlkl rvid terjedelmek, szintaxisuk egyszer, viszont a szavaik nagyon slyosak. Epigrammaszer tmrsggel r, Dickinsonnl az ers kezdst egy mg erteljesebb folytats kveti; nagysga egyrszt abban rejlik, hogy ezt az intenzv attakot az olvas elmjre az egsz kltemny sorn fenn tudja tartani. Ha belpnk Dickinson vilgba, egy ijeszt, csendekkel s tntet (el)hallgatsokkal teli, feszlt lgkr lettrbe kerlnk. Olyan, mintha egy darabjaira trt vegen keresztl szemllnnk a vilgot, eltorztott, furcsa s fragmentumszer kpet kapva a vilgrl, s azokrl jelensgekrl, amelyek az emberi let velejri: a boldogsg, az elmls, a hall, magny, szerelem. Kltszete az ellenttekre pl: a tvollt az ittlt konnotcija, a tvolsg magban hordozza a kzelsg zt, a kezdetet az elmls jelenti, a magny pedig a legnagyszerbb trsasg. Gyakran hasznlt ellenttpr tovbb az hsg s teltettsg, az let s hall. Ezek Emily Dickinsonnl mind tbbletjelentssel brnak, a fogalmak olyannyira kifordulnak magukbl, hogy az ellenttprok mr-mr szinonimaknt hatnak. llandan visszatr kpsor az n s Isten kapcsolata, ami szintn a ltezs kt ellenttes plusn foglal helyet. Dickinson metafizikus versei ltal kommunikl Istennel s a ltezssel. Istenes versei kzel llnak a modernizmus tabu-dntget irodalmhoz, a modernizmus meghkkent szitucikba csempszi a vallst, illetve magt a transzcendens szemlyt, gondoljunk csak Joyce Ulyssesre, vagy Samuel Beckett deszakralizcival l elbeszlseire. Dickinson vallsossga is nagyon sszetett. Csaldja a klvinizmus hve, viszont maga nem tud ktelyek nlkl hinni Istenben s a vallsban. Vallsos verseiben hatrozottan fellrja a keresztny hit tradciit, helyette egy szubjektv teolgit alkot. Ebben kzponti helye van az istenkeressnek, Dickinson j, lehetsges formkat keres az isteni ltezsre. A kltn szkeptikus, de nem llthatjuk rla, hogy brmikor is megtagadn a hitt, inkbb azokat az j formkat s lehetsgeket keresi, amelyekben megnyilvnulhat az isteni termszet. A bels meditcik kltje, nem keresi a kapcsolatot a klvilggal, versei is kizrlag az egyn bels monolgjai, ami nem csatlakozik az odakint foly prbeszd aktusokhoz. Ebbl kifolylag tovbbi kedvelt toposzai kz tartozik a halhatatlansg, az elidegeneds, leggyakoribb szkpei pedig a szimblumok, allegrik. Vilgnak kzppontjban az n ll, kltszete a lt klnbz formi kr fondik - tbb mint szztven verse kezddik az „I”-„n” egyes szm els szemly szemlyes nvmssal.
Emily Dickinson verseinek taln leggyakrabban visszatr tmja a hall, ezrt kritikusai gyakran felrjk a kltnnek, hogy kltszete tlzottan hallcentrikus, mr-mr morbid. Rachel Wetzsteon[1] ktflekpp magyarzza a hall dominancit Dickinsonnl:
1. Dickinson 1775 versnek tmja olyan sokszn, hogy szinte meglep volna, ha nem rt volna rla.
2. A Dickinson gyermekek olyan kultrban nttek fel, ahol a hallkp fontos szerepet kapott. A gyermek szletstl fogva llandan szembesl a hall valsgval a gyermekirodalomban, gyermekimkban, Bibliban is jelen van az let-hall-feltmads hrmassga.
Dickinson hallkpe nem egynem: a hall lehet egy rgi ismers, egy trs, aki vgigksr az ton, a meghals jelentheti az jrakezdst, ugyanakkor az elmlst, a meghals aktusa lehet fjdalmas, ugyanakkor felrhet egy szexulis gynyrrel. Az „I Died for Beauty”[2] kezdet versben sszekti a szpsget a halllal, majd az igazsggal. A hallra vonatkoztatott explicit utalssorozat kr pl a vers, hiszen azt fizikai valjban rja le. A versben viszont a hall mg nem jelenti a befejezettsget, csak akkor vagyunk ”mindenen tl”, amikor a nevnk felkerl a srkre. Ez jelenti a jtszma vgt. Rgi ismersknt jelentkezik a hall a „Mivel n nem llhattam meg a hallnak” kezdet versben, ami egy kellemes hangulat utazst r le, amely az letbl a hall birodalma fel tart. A versben a vitalits s a kezdet sszetkzik az elmlssal: mg a hall karon fog, s elvisz az birodalmba, gyermekek mellett haladunk el, akik az jrakezdst szimbolizljk. A f kin s kivsz, a nap felkel, de a nap lemegy, megszletnk s jjszletnk – mondhatjuk leegyszerstve a vers metafizikai tartalmt. Dickisnon rmutat az idproblematikra is (prhuzamot vonhatunk Dickinson s a modernizmus idkezelsnek problmja kztt): mit jelent a vgtelen, amikor a ma, a tegnap s az vszzadok is mindssze egy pillanatnak tnnek.
Emily Dickinson az rletet a ltezs legfelsbb foknak tekinti. Ez ktflekpp rtelmezhet kltszete tkrben. Egyrszt, az elmlstl val flelem olyannyira dominns elem az ember letben, hogyha tadjuk magunkat ennek a gondolatnak, s letnket a hall rnykban ljk le, belerlnk. Msrszt, a fldi let olyannyira rtktelen, uniformizlt tettsorozat, hogy az egyedli elkpzelhet llapot fldi utazsunk sorn az rltsg.
Az letm elmls felli olvasata azt az rzetet kelti Dickinson olvasiban, hogy egy olyan megkonstrult lrai nnel van dolgunk, aki kezdetektl nagyon tudatosan kszl a hallra. Farkasszemet nz a halllal, viszont Dickinson s a hall kapcsolata nem mutat konstans tendencit: Dickinson kvnja t, viszont harcol is vele, a harc llsa pedig vltoz, hol az egyik, hol a msik fl kerekedik fell. A llek jjszletse a hall utn csbt, de a kp, amint mozdulatlanul fekszel a fld alatt egy koporsba zrva, ahol nem mozdulsz, nem rzel s nem beszlsz, flelmetes. Meghozta a hall a hn htott megvltst a kltnnek? Taln igen. Taln nem. Az viszont egyrtelm, hogy kltszete mlysgvel s egyni hangjval elrte azt, ami sokaknak nem adatik meg: a szemlye s versei halhatatlanok.
Por Marianna
Felhasznlt irodalom:
The Collected Poems of Emily Dickinson, Barnes&Noble, 2003, New York
ALEXANDER, Charlotte: The poetry of Emily Dickinson, Monarch Press, New York, 1965
RULAND, Richard-BRADBURY, Malcolm: Az amerikai irodalom trtnete, Corvina, 1997
|