Viktria brit kirlyn, vagy ahogy lete vge fel mr a kortrsak is neveztk: `Eurpa nagyanyja`. Az 63 ves uralkodsa volt Anglia trtnetnek legfnyesebb szakasza - aligha meglep ht, hogy egsz korszakot neveztek el rla.
Viktria ereiben nmet s nem angol vr csrgedezett: anyja szsz-koburgi hercegn, apja a nmet szrmazs, az angolt csak trve beszl Edward kenti herceg volt. Anglia s Hannover kztt akkoriban perszonluni llt fenn, a trnon nvleg az elborult elmj III. Gyrgy lt (1760-1820). Helyre ngy fia is plyzott, akik kzl hrom a gyermeklds remnyben gyorsan megnslt.
Gyermeke azonban csak az 51 ves Edwardnak szletett: Alexandrina Viktria a Kensington palotban ltta meg a napvilgot. A visszavonultan l, szegny s eladsodott Edward mg Nmetorszgban nemzette a lnyt, a szlk anyagi okok miatt csak a terhessg nyolcadik hnapjban utaztak Angliba. A kenti herceg nem sokig gyzte pnzzel a londoni letet, ezrt Dl-Angliba, a tengerpartra kltztt, ahol a hideg id s az orvosok hozz nem rtse gyorsan a srba vitte.
Viktria igen szerny krlmnyek kztt nevelkedett, radsul rokonai sem szveltk: IV. Gyrgy (uralk.: 1820-1830) pldul nem engedte, hogy Erzsbetnek kereszteljk, nehogy brkinek is a nagy kirlyn jusson rla eszbe. Gyermekkora rmtelen s szrke volt: anyja rzelmi terror alatt tartotta, nevelje rvn elszigetelte a szerinte ellensges klvilgtl, de egyben kortrsaitl is. Viktria gy csak nhny nyelvet tanult meg - ami persze nem kis eredmny, ksbb mgis gyakran rezte magt feszlyezve hinyos mveltsge miatt. A korn nllsgra knyszerlt fiatal lny bizalmatlan s haragtart lett, de tvszelte az ellensges nagybcsikat s a szigor neveltetst, s IV. Vilmos halla utn 1837. jnius 20-n megrklte a trnt, amelyet 1838. jnius 28-n foglalt el.
Viktria elszr anyja zsarnoksgt rzta le, akinek ettl fogva mindig hivatalosan kellett kihallgatst krnie lnytl. tkltztt a Buckingham palotba, belevetette magt a trsasgi letbe, egy blon ismerte meg unokatestvrt s jvend frjt, a jkp Albert herceget. A hzassgi ajnlatot Viktria tette, a szertartsra 1840-ben kerlt sor. Hzassguk boldog s kiegyenslyozott volt, Viktria heves vrmrsklete s - fknt terhessgei alatt jelentkez - depresszis rohamai ellenre. Albert igen nagy hatssal volt felesgre: megvltoztatta szoksait s politikai nzeteit, rvette a kemny munkra s a napi politizlstl val tvolsgtartsra. Az utbbira a csald bvlse miatt egybknt is rknyszerlt volna, hiszen 1840 s 1857 kztt kilenc gyermeket hozott a vilgra. 1859-ben lett elszr nagymama, hallakor 37 unokja lt vilgszerte.
Uralkodsnak kiemelked esemnye volt az 1851-es Vilgkillts, amely a vetlytrs nlkl ll Anglia hatalmt volt hivatva demonstrlni. Az tlet Albert fejben szletett meg, s a hres Kristlypalotban rendezett bemutat olyan impozns lett, hogy az orosz cr alattvalinak megtiltotta, hogy megnzzk. Anglia sietett a sikert hasznra fordtani: mzeumokat, iskolkat alaptottak, kpeztk a munkaert s fokoztk a kivitelt.
Viktria frjt 1861-ben vesztette el, ettl kezdve visszavonult a nyilvnossgtl. Depresszijbl csak 1866-ban lbalt ki, amikor vigasztalra tallt Albert egykori vadszmestere, a skt John Brown szemlyben - a sajt kevsb lojlis fele ettl fogva csak Brown csszrnknt emlegette. A bnatos zvegy persze nem lett htlen Albert emlkhez, hromezer emlkmvet emeltetett neki, s az nevt viseli a londoni Royal Albert Hall is. A kirlynt kora elrehaladtval egyre jobban megszerettk alattvali, a szletsnapok s jubileumok valdi npnneplly dagadtak. A hatalma tetpontjra rkezett Anglia, a vilg legnagyobb s leggazdagabb birodalmnak rnje ilyenkor mind az t fldrszre kiterjed gyarmatbirodalmban is gynyrkdtt.
A keveset utaz Viktria egyetlen gyarmatot sem keresett fel szemlyesen, csak Indiba szeretett volna eljutni, amelynek 1877 ta csszrnje is volt. Vgl mgsem kelt tra, ettl az ghajlat miatt tancsoltk el orvosai, hisz mg az angliai nyarakat is nehezen viselte. A kirlyn ugyanis kistermet s hzsra hajlamos volt: szeretett enni, kedvelte a srt s a bort, s alkatnak nem tettek jt a szlsek sem.
Uralkodsnak vgn trt ki a br hbor, utols nyilvnos szereplse a sebeslt katonk megltogatsa volt. Nem sokkal ksbb gynak esett, s 1901. janur 22-n meghalt a Wight-szigeti Osborne kastlyban. Hallt sokan katasztrfaknt ltk meg, hiszen mg meg sem szlettek, amikor mr uralkodott, s a vilg lakossgnak negyede vesztette el kirlynjt. Egy egsz korszak szllt a srba vele, amely manapsg nosztalgia trgya, holott jobbra csak a negatv felhangokkal emlegetett konzervatv s hipokrita viktorinus szellem maradt meg belle.

|