victorian

            kk
       
       

    
  

  
   

 

 

 

 

 

 

 

    
   
   
 
   
   
   
   
 
   
   
   
   
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 

 

 

 

 

 

ppen a XIX. szzadban mondanak le a frfiak arrl, hogy az ltzkdsben egyenrangak legyenek a nkkel, vagy hogy korbbi sznes, meg-megjul ltzetket visszaszerezzk. Ekkortl a frfidivat maradi, ttova s tlettelen, mg a ni sznes, gyorsan, st egyre gyorsabban vltoz s agresszv . Cserbe a frfiak az j kor zleti s politikai vilgt vlasztjk: knyelmesen belebjnak a szolid polgri ltzkbe, s ezt azta is viselik. Ez a szolid polgri ltzk, amelynek mai utda a zak s az ltny, a pnzemberek munkaruhja volt.
Azeltt mindenki a munkaruhjt viselte: a kirly s a nemesember ppgy, mint a kmnysepr, vagy a vasutas. A munkaruhjbl volt nneplje s htkznaplja, de az sszkp ugyanaz maradt. Ma a pk, vagy a kovcs csak addig viseli a pk, vagy a kovcs ruhjt, amg dolgozik. Utna rgtn leveti, s ugyangy igyekszik kinzni mr munkbl hazafel menet is, mint brki ms. A Brody–Johansen szerzpros tall kifejezse szerint „mita senkinek sincs hivatsa, mindenki egyformn csak ’pnzt keres’, azta az egykori pnzemberek ruhjban jr”.
A XIX. szzad 30-as veitl mg a kirlyok, mint Lajos Flp a polgrkirly, III. Napleon, vagy a ksbbi angol kirlyok, illetve trnrksk is leteszik dszelg uniformisukat s a gazdag polgr viseletben jrnak: stt ruhban, cilinderrel s esernyvel, vagy staplcval. A XIX. szzad vgnek les szem megfigyelje, Svrine, az egyik els ni jsgr a kvetkezkkel jellemzi a francia polgrt: uniformisa a magas kalap s a kemnytett gallr, rtkrendjben a pnz, a diploma s a csald ll a kzppontban, fiai szmra ktelez az rettsgi .
A XIX. szzadban megvltozik a divatos ruhk trsadalmi helye: a pnzt a divattl tvol ll komoly frfi szorgos munkval keresi, s ltalban a n klti el. A n lesz teht a divat clszemlye, de ez nem pusztn egyni ambciibl kvetkezik, hanem a trsadalmi berendezkedsbl. A barokk korig a divat elsdleges funkcijnak, a szexus kifejezsnek versenyben a frfiak vezettek: az megjelensk volt a dszesebb. A fordulatban a protestantizmusnak, a felvilgosodsnak, az ipari modernizcinak s a francia forradalomnak jelents szerepet kell tulajdontanunk. A gyztesknt kikerl jzan, szmt polgr ltzete egyszersdik s egysgesl. A polgri ernyeket a XIX. szzadban a frfi testesti meg, a dszeket, a trsadalmi sttus jellst, azaz a divatozst a nkre hrtja.

 

 

Demeter Zsfia- Szabadpart

 

Frjek a viktorinus csaldban

A viktorinus csald frjre, s fknt annak trsadalmi llsra jellemz ruhadarab a cilinder: hiszen nehzkes viselete igazn kifejezi a fizikai munktl val mentessget, ugyanakkor egyfajta egyenes s hatrozott testtartst kvetel meg, s magassga miatt kiemeli viseljt a dolgozk kzl. Fontos, hogy a frfi testmagassga ekkortl szmt jrulkos sttusszimblumnak – termszetesen a hajlongva dolgoz, fradt, hajlott munksokkal szemben. Erre rmel kiss Arany Jnos verse is, aki gy rt a cilinderrl:
„A kalapom cilinder
Nem holmi cseklysg,
Ha flteszem: magassg,
Ha leveszem: mlysg.”
A cilinderviselet a biedermeier idejn, 1820 s 1850 kztt vlt ltalnoss egsz Eurpban. Trtnete azonban ekkor mr fl vszzados. Az els cilindert 1770-ben ksztettk Firenzben, de ekkor nem volt sikere. Egy angol kalaposmester tvette, s 1797-ben maga viselte, de amikor stlni ment benne, kzbotrny-okozsrt letartztattk. Ez jt tett a kalapnak s a kalaposnak is, hiszen egyre tbben akartak venni ilyen botrnyos kalapot. gy terjedt el a XIX. szzad elejre a frakkhoz tartoz kalapknt Angliban, majd egsz Eurpban.
A viktorinus csaldfenntart kezt nem munkavgz eszkzk: nem szerszmok, terhek, hanem j sttusszimblumm nemesed trgyak erny, staplca, hnalj alatt tartott keszty, ksbb aktatska ktik le. Cipje tkrfnyes, stt ltzete makultlan, a szzadfordul utn nadrgja lesre vasalt, inge s gallrja vaktan fehr. Mindez kes bizonytka annak, hogy a nehz fizikai munknak mg a kzelben sem jr. Az eszmnyi (ti. gazdag) frfi teht magas, tiszta s megnyer, igenis nem munktlan, hiszen sernyen jr zleti gyei utn, de fizikai munkt nem vgez, terhet nem cipel. Mindazonltal a teljes munktlansgra utal feudlis viseletek (rizsporos parka, selyem frakk, magas sark szalagos cip stb) mr teljesen leszerepeltek, nevetsgesek. Ez a vilg, az angol gentleman vilga, a serny de nem fizikai ervel vgzett munka vilga. Nem kvnatos zenet, ha a tzsde s a gyr a munktlansg benyomst kelti .
Termszetesen ltezik frfidivat, de jellemzje, hogy igen lassan vltozik. A gyors vltozsnak nincs vevje. Igen szk a frfidivatot majmolk rtege: arszlnok, dandyk, ficsrok, gigerlik. Az idel a XIX. szzad kzeptl a XX. szzad kzepig a komoly, megfontolt, dolgoz frfi, neki pedig ppen a vltozatlansg a jellemzje. Jelentsen csak a haj-, szakll- s nyakkendviselete vltozik . A ruhzat egszt a lass, szerves talakuls hatrozza meg.

Dandyk, arszlnok, ficsrok, gigerlik

A viktorinus korral lassan kimegy a divatbl, m a frfidivat alapelveit mig meghatrozza az igazi ri divat finomkod megjelentje az angol dandy az 1800 s 1830 kztti idkben. A kis csapat vezetje, a dandy eszmnykpe George Brummell (1778-1840) volt. Brummell udvarias, m provokatv helytekesge, angol hidegvre, hvs szarkazmusa mellett ltzkdse is stlust teremtett. Titka a feltns nlkli elegancia volt, amelynek alapja a gondosan kimdolt egyszersg. Kerlte az lnk szneket, a dszt s a jtkossgot, ignyelte viszont a minsg s a makultlan tisztasg nyjtotta harmnit. Ez a mesterklt, kimunklt egyszersg Brummell ta lett az elegns frfidivat alapelve, a vilgfi modellje . Hres mondsa igen jellemz az ri divatra: „Az igazi elegancit szre sem venni” Tegyk azonban hozz, hogy ebbl azrt vletlenl sem kell azt a kvetkeztetst levonni, hogy nem is ltszik. Ezen a XIX. szzad vgnek hres dandyje, a walesi herceg, Viktria kirlyn fia, a ksbbi VII. Edward (1841-1910) sem tudott lnyegesen vltoztatni, hacsak a vasalt nadrgl (ami pedig lltlag 1905-ben a vigyzatlanul csomagol inas alkotsa ), majd a nadrg hajtkjnak bevezetst nem tekintjk lnyegesnek.
Az eurpai r mintja teht az angol gentleman, aki egyfajta szabadsgmodellt s szabsmintt is knl a kontinens ri frfilakossga szmra. Sok zleti gye mellett az elegns angol szinte egsz napjt a szabadban tlti: lovagol, termszetet jr, hossz stkat tesz, sportol. Mindez megltszik viseletn. Megltszik viseletn persze hazja textiliparnak fejlettsge ppgy, mint a gyarmatbirodalom knlta alapanyagok.
Egyszer, visszafogott s stt tnus: ezek a legjellemzbb kifejezsek az elegns r ltzetre mind a mai napig . A frfiruhkat mig meghatroz angolos stlus elterjesztsben a kontinensen uralkod anglomnia mellett a francia forradalom utn angol emigrcibl visszaszivrg arisztokratknak elsrend szerepk volt. De ugyanezt a mintt hoztk haza a reformkori magyar utazk is. A frfiviseletnek ez az egyszer s egyre egyszersd formja nhny vtized alatt egsz Eurpban ltalnoss vlt. Kezddik a XIX. szzad elejn a nappali redingot (szalonkabt) s az esti frakk viselsvel. 1820 utn lassan kiszorul egsz Eurpbl a trdnadrg, s ltalnoss vlik a pantall. A vltozs a francia forradalomban villmgyorsan zajlott le. Tudjuk, hogy a sans-culotte mozgalom, politikai erv vlt (mr csak ezrt is biztosak lehetnk abban, hogy nem a gatytlansgot, hanem a culotte, a trdnadrg, azaz az udvari gla elvetst, az arisztokrcival val leszmolst hirdettk). A trdnadrg helybe lp pantall kezdetben lbra feszl: szk s hossz, a nadrgnylst kis szvetdarab takarja .
A francia forradalom hozza el elszr a carmagnole, a matrzkabt mintjt, melyet ma mr jakobinus-kabtknt ismernk. 1835 utn ez szles krben terjed. Egyszer, karcssts nlkli, cspig r darabok ezek, nagy szab-tudst nem ignyelnek, gy ezek lesznek a konfekciipar els kszruhi. Az angol konfekciipar hamarosan nemcsak haszonlvezje, hanem alaktja is lesz a frfidivatnak. Ebben nagy szerepet jtszik az, hogy az angol textilipar magas technolgiai sznvonalon ll gyraira telepl: Manchesterbe, Leedsbe. A tmegtermels, gpests, a sorozatgyrts elvei itt kszen llnak. Ezek fogjk vgl kialaktani a frfiak mindennapi viseletre sznt termket: az ersen vattzott vll s mell rvid kabtos zakt, s a derkban csattal szablyozhat nadrgot. Ezekbl ugyanis csak az alapmreteket kell legyrtani, a vattzs s az v lehetv teszi a konfekcionlst .
A XIX. szzad kzepn, a biedermeier majd a msodik empire idejn kezdenek eltnni a frakkszrnyak egyes ruhkrl, s ezzel megszletik a zak. Ezt akkor rvid frakknak hvtk. 1860 krl jelenik meg a mai formj ltny, amelynek zakja, nadrgja s mellnye is ugyanabbl az anyagbl kszlt. A cilinder mellett mr ltezik a kemnykalap is. A kemnykalap a cilinder s a filckalap keverke, 1850 tjn kezd divatba jnni: megjelense mutatja, hogy a cilinder a mindennapi viseletbl kiszorul. Ugyanakkor az nnepiv vl cilindernek estlyi varicijt is bemutatjk 1835-ben: ez az sszecsukhat klakk. Ezutn lehet csak „klakkban-frakkban” megjelenni. A szzad vgn kifejezetten a fiatalok viseleteknt tnik fel a lapos tetej szalmakalap, a canottier, amelyet nlunk Girardi sznszrl (1850-1918) Girardi-kalapnak nevezte .
A frakk mg tartja magt, szn azonban mr csak a mellnyen, majd csupn a nyakkendn marad meg. A nyakkend mai formjt lnyegben csak a XX. szzad elejn rte el, pedig mr a rmai lgionriusok is viseltek takaros csomra kttt slat a nyakukban. A modern nyakkend atyjnak mgis XIV. Lajost tartjk, aki horvt katoninak dszes nyakravaljt irigyelte meg, igaz a kravtli nevben megrizte a horvt eredetet, ahogyan a rgies magyar kifejezs is tette. Ennek nyomn vlt a nyakkend az elegns frfiltzet elengedhetetlen, de vgl is semmire sem j darabjv. Az ltnyviselet adta meg ltjogosultsgt, hiszen az ltny trhdtsval ez vlt a frfiruhzat egyetlen sznes sszetevjv. Lnyege, hogy megfelel mdon kiemelje az ltny elegancijt.
Az angol riember fogalmnak kialakulsban olyan fnemesek is szerepet jtszottak, mint lord Spencer, lord Cardigan. lord Raglan, vagy lord Chesterfield. Mutatja mindezt nevk ruhadarabokk vlsa : a szpenszer rvid, testhezll kabt, a kardign a hossz kttt kabt, a ragln egy jellegzetes szabsvonal, a cseszterfild pedig brsonygallros, rejtett gombols hossz kabt .
A kontinensen III. Napleon mg a XIX. szzad msodik felben is ksrletezik az udvari gla jjlesztsvel: amg hatalmon van ez az udvari nnepi alkalmakra sikerl is neki. Hossz tvon viszont egyetlen maradand darabja a kivgott lakkcip, az escarpin, melyet eredetileg a XIX. szzad elejn a klasszicizmus teremtett  , s a szzad vgn az estlyi viselet ltalnos darabja lesz. A mindennapokon a magas szr cipt a szzadfordulra vltja fel ltalnosan a flcip, s ehhez nagyon divatos a keszty s a sl sznvel harmonizl bokavd, a kamsli, melyet szintn a klasszicizmusbl emeltek t a szzad elejrl . Divatos sznek a mustrsrga s a kkesszrke.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros